Facylitacja – jako proces zwiększający efektywność pracy w grupie

Wydawca | 19 marca 2023 | Komentarze: 0

Dzień dobry, poniżej tekst. Jeśli jest źle zrealizowany, proszę o wrzucenie w korektę. Nie wiem, czy dokładnie o to chodziło. Opisałam Facylitacja oraz kurs z linku. 

Facylitacja – jako proces zwiększający efektywność pracy w grupie

Wszechobecny rozwój technologiczny zabija naszą kreatywność. Coraz więcej osób decyduje się na wyszukanie gotowych rozwiązań w sieci, zamiast sukcesywnie krok po kroku dochodzić samodzielnie do pewnych wniosków. Praca w grupie to wyzwanie, które wymaga nie tylko otwartego umysłu, ale przede wszystkim ukierunkowania działań każdego z członków tak, by uzyskać określony cel. 

Facylitacja a praca w grupie

Facylitacja jest to proces, którego głównym zadaniem jest zwiększenie efektywności pracy całej grupy. Kluczową rolę odgrywa facylitator, czyli pewnego rodzaju przewodnik, który na każdym kroku wspiera grupę od rozpoznania problemu, po określenie drogi do jego rozwiązania, aż po przygotowanie plany działania i samej realizacji. Można stwierdzić, że ta osoba nadaje tempo pracy całej grupie, w odpowiednich momentach pomaga w zorientowaniu się w założeniach projektu, ale także zachęca do aktywnej dyskusji, która sprzyja pracy grupowej. Facylitacja to wykorzystanie niekonwencjonalnych metod, dzięki temu nie ma pracy w ciszy, której efektem jest prezentacja. Realizacja projektów odbywa się poprzez dyskusje, rozważanie różnych opcji, ale także wizualizacji, które umożliwiają szersze spojrzenie na konkretny temat.

Facylitacja – dla kogo jest kurs?

Kurs przeznaczony jest dla każdej osoby, która chciałaby podnieść świadomość swojej pracy. Dlatego zarówno nauczyciele, jak i osoby zajmujące się szeroko pojętym rozwojem osobistym, będą mogły nauczyć się sprawniej prowadzić zajęcia. Wizualizacja procesów to nie tylko dodatkowa motywacja do działania w grupie, ale przede wszystkim otworzenie każdego z członków na dyskusję, wyrażenie własnego pomysłu. Pozwala to na spojrzenie na temat ze znacznie szerszej perspektywy, a tym samym osiągnięcie ciekawych efektów pracy. Udział w kursie sprawi, że projekt nie będzie jedynie zebraniem informacji i opracowaniem tematu, ale pozwoli na przygotowanie go w interesujący sposób, który zachęci odbiorców do aktywnego uczestnictwa. Przede wszystkim kurs pomaga w zaangażowanie wszystkich w grupie, ponieważ często zdarza się, że w grupie projektowej jedne osoby angażują się w znacznym stopniu, natomiast są i tacy, którzy nie robią nic. Facylitacja to podnoszenie efektywności, produktywności, a przede wszystkim zwiększenia możliwości rozwoju zarówno uczestnika, jak i osób, z którymi w późniejszym czasie będzie powadził spotkania. Kurs to poszerzenie magicznych narzędzi, które skutecznie podnoszą świadomość, ale przede wszystkim dają szansę na wykazanie się kreatywnością każdego z członków grupy. 

Facylitacja – dlaczego warto?

Zdarzają się sytuacje, w których należy zrealizować określony temat z grupą, jednak zupełnie nie ma pomysłu na to, w jaki sposób do tego podejść. Brak planu powoduje, że trudno jest nadać tor spotkaniu, istnieje obawa, że nie będzie ono wartościowe. Facylitacja to metoda, która umożliwia wspólne szukanie rozwiązania, poprzez oznaczenie konkretnego problemu. Grupa jest zaangażowana w każdy etap, poniekąd nadając tor całości. To nie tylko proces, ale także skuteczna nauka pracy w grupie, efektywnego działania i otwartości. Kurs pozwala na dopasowanie narzędzi, jakich będzie się używało w konkretnym przypadku do grupy odbiorców. Rozdzielenie zadań, wspólna realizacja projektu pokazują, że nawet bardzo trudny temat, można opracować tak, by każdy z członków grupy był usatysfakcjonowany z efektów pracy. 

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz