Doniczki do ogrodu – o czym pamiętać przy ich wyborze?

redakcja serwisu | 13 grudnia 2022 | Komentarze: 0

Większość osób, wybierając doniczki do ogrodu, kieruje się głównie estetyką takich produktów. Choć istotne jest, by pasowały one do aranżacji tarasu, balkonu, ogrodu czy altanki, to jednak warto pamiętać o tym, że taki produkt powinien być też funkcjonalny i dopasowany do warunków pogodowych, w jakich będzie użytkowany, a także rodzaju rośliny, jaka ma być w nim umieszczona. O czym pamiętać przy wyborze doniczek do ogrodu? Podpowiadamy. 

Doniczki do ogrodu – na jaki materiał postawić?

Wybierając doniczki do ogrodu, zazwyczaj w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na kolor i materiał, z którego są wykonane, ponieważ aspekty te są istotne w kwestii dopasowania stylistycznego tego typu produktów do aranżacji ogrodu. Warto jednak mieć świadomość, że od wyboru materiału donicy uzależniona może być również jej funkcjonalność. Z tego powodu decydując się na model z tworzywa sztucznego, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on odporny na mróz, promieniowanie słoneczne lub inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jeżeli donica ma stać przez cały rok w ogrodzie, wówczas lepiej postawić na technorattan niż tradycyjny rattan, ponieważ ten pierwszy jest dużo trwalszy i odporny na wilgoć. Wśród produktów chętnie wybieranych przez ogrodników, można wymienić również donice wykonane z betonu, ceramiki i gliny, które zapewniają roślinie dogodne warunki do rozwoju, ponieważ przepuszczają powietrze.

Doniczki do ogrodu – waga, rozmiar i kształt

W sklepach możemy znaleźć doniczki samonawadniające, a także tradycyjne modele w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Dlatego wybierając konkretny produkt, warto zastanowić się, jaki model najlepiej wtopi się w otoczenie naszego ogrodu. Wielkość donicy również ma znaczenie. Mniejsze rośliny lepiej umieszczać w niewielkich doniczkach, które ich nieprzytłoczoną. Od materiału, z którego wykonana jest donica, a także jej wielkości, uzależniona jest również waga takiego produktu. Jeżeli ma być on często przestawiany i na przykład wstawiony na noc do domu, warto uwzględnić ten aspekt podczas zakupu.

 

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz