Do czego służą moduły edometryczne?

redakcja serwisu | 29 grudnia 2022 | Komentarze: 0

Przed rozpoczęciem budowy na jakimkolwiek gruncie, należy go przebadać pod kątem wielu parametrów, mających wpływ na trwałość i bezpieczeństwo budynku, który ma się na nim znaleźć. Jednym z istotnych parametrów są moduły edometryczne, które określają poziom ściśliwości gruntów.

Moduły edometryczne to parametry, które zawsze należy wziąć pod uwagę podczas projektowania budynku. Określa one ściśliwość gruntu, czyli zdolności do zmniejszania objętości pod wpływem przyłożonego do niego obciążenia.

Jak wykonuje się moduły edometryczne?

Ściśliwość gruntu zależy od składu mineralnego, granulometrycznego, jego porowatości i wilgotności.  Badania wytrzymałości gruntów pod kątem ściśliwości wykonuje się przy użyciu urządzenia zwanego edometrem. Umieszcza się w nim próbkę gruntu, do której przykładane jest coraz większe obciążenie. Na podstawie tego badania tworzy się wykres ściśliwości, który jest informacją o tym, jak zachowuje się grunt pod różnymi obciążeniami. Jest ona niezwykle istotna dla projektantów budynków na konkretnym obszarze.

Jakie grunty są najlepsze pod budynki?

Dzięki modułom edometrycznym można ocenić ściśliwość gruntu, a co za tym idzie – dobrać odpowiednią konstrukcję budynku i rodzaj fundamentów. Czasem też wynik badania powoduje, że inwestor rezygnuje z inwestycji – grunt jest bowiem nieodpowiedni i może powodować problemy w przyszłości. Na działkach dobrych pod budowę grunty są mało ściśliwe, niespoiste, dobrze przepuszczają wodę. Takie parametry sprawiają, że osiadają one od razu po wykonaniu pełnego obciążenia fundamentów. Wraz z zakończeniem budowy kończy się osiadanie, co zapewnia stabilność obiektu. Jeśli grunty są mocno ściśliwe i słaboprzepuszczalne, mogą powodować nierównomierne osiadanie fundamentów. Brak przepuszczalności może również powodować zastoje wody i ich zamarzanie w zimie, co może się przyczynić do wypychania budynku oraz niszczenia jego konstrukcji.

 

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz