Domy

Dach płaski balastowy — czym się charakteryzuje?

redakcja serwisu | 17 stycznia 2023 | Komentarze: 0

Dachy balastowe są elementem konstrukcyjnym, który znajduje coraz szersze zastosowanie. Pozwalają zachować odpowiedni balans zieleni na terenach mocno zurbanizowanych. Czym się charakteryzują?

Na czym polega konstrukcja dachu balastowego?

Dach płaski balastowy w przeciwieństwie do standardowej konstrukcji, złożony jest z kilku warstw niepołączonych ze sobą. Pozwala to przyspieszyć proces budowy. Utrzymanie wszystkich warstw w jednej pozycji jest możliwe poprzez zastosowanie odpowiedniego balastu w postaci ziemi, żwiru lub kamieni jako ostatniej warstwy. Dachy balastowe zapewniają doskonałą termoizolację. W zimę bardzo dobrze zatrzymują ciepło wewnątrz budynku i chronią przed wilgocią, natomiast latem chronią przed nadmiernym nagrzaniem w słoneczne dni. Doskonale izolują i wytłumiają wszelkiego rodzaju dźwięki.

Praktyczność dachów balastowych

Dachy balastowe tworzą także podstawę, na której powstają dachy zielone, pełne roślin. Jest to szczególnie ważne w przypadku gęsto zabudowanych przestrzeni miejskich, gdzie trudno jest wygospodarować przestrzeń na tereny zielone. Możliwość stworzenia tego rodzaju miejsca na dachach pozwoli wykorzystać je jako przestrzeń czynną biologicznie. Coraz więcej deweloperów decyduje się na taki rodzaj pokrycia dachowego. Daje to również możliwość utworzenia na dachu terenów rekreacyjnych dla mieszkańców. Poprzez posadzenie trawy i zamontowanie tam ławek czy nawet urządzeń do treningów znacznie zwiększa atrakcyjność inwestycji. Dodatkowo często jest to jedyna możliwość na zagospodarowanie przestrzeni na osiedlu w ten sposób.

Systemy balastowe na dach płaski są coraz bardziej nowoczesne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów możliwe jest zamontowanie na dachu paneli solarnych i instalacji fotowoltaicznych, które pozytywnie wpłyną na koszty utrzymania budynków. Prawidłowo zamontowana fotowoltaika pozwoli odzyskać energię z naturalnego źródła i przyczyni się do zredukowania rachunków za prąd.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz