Komornicy najczęściej kojarzeni są z prowadzeniem działań w zakresie zajęcia mienia na poczet egzekucji komorniczej. Warto jednak pamiętać o tym, że mają oni również szereg innych uprawnień!
Kim jest komornik?
Komornik jest urzędnikiem prawnym, który odgrywa istotną w ramach systemu sądowego. Komornicy działają przy sądach na terenie całego kraju, realizując ich wyroki.
Komornicy mają bardzo szerokie uprawnienia, które nadają im przepisy prawne w Polsce. Czym dokładnie zajmują się komornicy?
Egzekucja sądowa
Komornik zajmuje się egzekwowaniem z wyroków sądowych lub innych tytułów wykonawczych.
Uczestniczy on przede wszystkim w sprawach takich jak odzyskiwanie długów, pobór alimentów, egzekucja z nieruchomości, kont bankowych, wynagrodzeń lub innych majątkowych środków dłużnika.
Licytacje komornicze
Komornik jest uprawniony do przeprowadzania licytacji majątku dłużnika w celu zaspokojenia wierzycieli.
W ramach tego uprawnienia komornik może prowadzić między innymi sprzedaż nieruchomości, na przykład domów, mieszkań czy gruntów, pojazdów, sprzętu, aktywów finansowych lub innych przedmiotów należących do dłużnika.
Prowadzenie postępowań egzekucyjnych
Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne, które obejmuje wszelkie czynności niezbędne do egzekucji majątku dłużnika.
Między innymi prowadzi on takie działania jak sporządzenie protokołów, wystawienie dokumentów egzekucyjnych, kontrola majątku dłużnika oraz rozliczenia finansowe.
Poszukiwanie majątku dłużnika
Komornicy mają również uprawnienia do poszukiwania majątku należącego do dłużnika. Gdy dłużnik ukrywa swój majątek, aby nie został on zajęty w trakcie postępowania egzekucyjnego, w takim przypadku komornik może go odszukać.
Odszukanie majątku przez komornika pozwala następnie na rozpoczęcie działań komorniczych, które umożliwiają wierzycielom otrzymanie należnych im pieniędzy.
Doręczanie korespondencji sądowej przez komornika
Dodatkowo komornik może zajmować się także innymi czynnościami, które przewidują przepisy polskiego prawa.
Jednym z nowych uprawnień komorników jest doręczanie korespondencji sądowej, które stosowane jest wtedy, gdy inne metody dostarczania korespondencji nie są możliwe.
Prowadząc doręczenie korespondencji komornik – https://www.gliwicekomornik.pl/dokumenty/ dojeżdża bezpośrednio do klienta, aby dostarczyć mu dokumenty sądowe, na przykład pozew sądowy. Gdy nie zastaje go w danym miejscu, może również zapytać o niego domowników czy sąsiadów.
Również komornik ma uprawnienia do poszukiwania danej osoby, dlatego może on znaleźć jej aktualne miejsce zamieszkania.