geodezja

Czym zajmuje się geodeta?

redakcja serwisu | 8 marca 2023 | Komentarze: 0

Geodeta jest specjalistą zajmującym się profesjonalnym i zgodnym z przepisami pomiarem gruntów, działek, dróg i innych przestrzeni. W zakresie jego kompetencji leży także wykonywanie podstawowy pomiar osnów geodezyjnych.

Geodeta – jaki jest zakres jego prac?

Geodeta to specjalista, którego zadaniem jest pomiar gruntów, który jest niezbędny przy wznoszeniu nowych obiektów, osiedli, domów jednorodzinnych czy dokonywania przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Aby wykonywać tego typu pracę, dobrze jest skończyć szkołę zawodową lub studia na kierunku geodezji. Umiejętność prawidłowego czytania map czy korzystania ze specjalistycznego sprzętu to podstawa. Ważna jest dokładność, sumienność oraz poważne podejście do zadania. Niezbędne są też uprawnienia państwowe do wykonywania tej profesji. Sporządzanie map zarówno odręcznie, jak i na komputerze to podstawa.

Firma Atgeo – jakiego typu usługi można jej zlecić? W czym się specjalizuje?

Firma ATgeo świadczy szereg usług, w tym pomiary geodezyjne, usługi kartograficzne czy obsługa geodezyjna inwestycji. Jakość świadczonych usług jest godna polecenia, stąd też przedsiębiorstwo nie może narzekać na brak zleceń. Klientom zależy na prawidłowości i dokładności wszelkich pomiarów. Dlatego też stawiają na współpracę ze sprawdzonym i zaufanym podmiotem. Zamawiającym może być osoba prywatna, gmina, spółdzielnia mieszkaniowa, zarządca nieruchomości, biuro obrotu nieruchomościami, deweloper czy samorząd.

Do głównych zadań geodetów należy zebranie danych, które precyzują kształt oraz dokładne położenie obiektu w przestrzeni. Ważne jest też sporządzenie operatu geodezyjnego – stosownych map i dokumentów. Inwentaryzacja geodezyjna – kiedy ją wykonać? Przede wszystkim wtedy, gdy klient potrzebuje naniesienia na mapę nowo powstającego obiektu, na przykład domu, bloku, punktu usługowego czy handlowego. W przypadku wykonania przyłączy na działce również wymaga jest ich obecność. Także w sytuacji, gdy dochodzi do zmian w planie zagospodarowania działki skorzystanie z usług geodety będzie potrzebne.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz