przyjecie spadku

Czym jest spadek?

redakcja serwisu | 13 czerwca 2023 | Komentarze: 0

Spadek jest to przeniesienie majątku zmarłego na jego spadkobierców. W Polsce, prawo spadkowe reguluje kto ma prawo do dziedziczenia majątku, w jakiej kolejności i jakie są obowiązki osób, które odziedziczyły majątek. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce spadku, omówimy proces dziedziczenia oraz przedstawimy różne rodzaje spadków i obowiązki spadkobierców.

Podstawowe pojęcia związane ze spadkiem

1. Spadkobierca – osoba, która dziedziczy majątek po zmarłym. Może być ona powołana do spadku w Strzelcach Opolskich przez testament lub na podstawie przepisów prawa.

2. Testament – akt prawny sporządzony przez zmarłego, w którym wyraża swoją ostatnią wolę dotyczącą rozporządzenia majątkiem po swojej śmierci.

3. Stosunek dziedziczenia – stosunek między spadkobiercami (np. rodzeństwo, dzieci), który określa ich uprawnienia do spadku i sposób jego podziału.

4. Zasiedzenie – nabycie prawa własności rzeczy bez tytułu prawnego, na skutek jej faktycznego posiadania przez określony czas.

5. Zachowek – roszczenie majątkowe mających prawo do zachowku, na wypadek, gdyby zmarły wykluczył ich z dziedziczenia lub uczynił ich spadkobierców w części mniejszej niż ta, do której mogliby mieć prawo.

Kolejność dziedziczenia

Kodeks cywilny określa kolejność dziedziczenia w zależności od pokrewieństwa spadkobierców z zmarłym, a także ich małżeńskiego i rodzinnego stanu. Kolejność dziedziczenia wskazuje, którym osobom przysługuje spadek po zmarłym i jak majątkiem będą się dzielić.

1. Pierwszeństwo dziedziczenia mają dzieci zmarłego, małżonek i małoletnie dzieci pozostawione przez zmarłego oraz rodzice.

2. Jeżeli nie żyją dzieci zmarłego lub ich dzieci, to spadek przypadnie rodzeństwu zmarłego oraz ich dzieciom (siostrzeńcom i bratankom).

3. Gdy brak bliskich krewnych, do dziedziczenia przystępują dziadkowie zmarłego i dalsi krewni.

Różne rodzaje spadku

1. Spadek ustawowy – występuje w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił testamentu. W takim przypadku, o podziale majątku decyduje kolejność dziedziczenia określona przez Kodeks cywilny.

2. Spadek testamentowy – jest to spadek, który zostaje powołany na podstawie testamentu zmarłego. Zasady podziału majątku są określone przez ostatnią wolę zmarłego, a nie przepisy prawa.

3. Spadek z dobrodziejstwem inwentarza – spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości majątku objętego spadkiem. Jednym z miejsc, gdzie można skorzystać z porady dotyczącej spadku, jest Kancelaria Adwokacka Anety Dziewior-Stankiewicz.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz