Faktoring to usługa dedykowana przedsiębiorstwom, którym z jednej strony zależy na utrzymaniu płynności finansowej, a z drugiej chcą oferować swoim kontrahentom kredyty kupieckie, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Rozwiązanie to jest popularne zarówno wśród niewielkich, jak i dużych firm, bez względu na wielkość ich obrotów. Czym dokładnie jest faktoring? Podpowiadamy.
Co to jest faktoring?
Faktoring to usługa finansowa polegająca na wykupie przez firmę faktoringową, czyli faktora od przedsiębiorcy, czyli faktoranta nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży usług lub towarów. Można więc powiedzieć, że faktoring to sprzedaż faktur w zamian za gotówkę. Z rozwiązania tego korzystają zarówno duże, jak i małe firmy, które oferują swoim kontrahentom tak zwany kredyt kupiecki, czyli wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności wynoszącym 30, 60, a nawet 90 dni.
Dzięki usłudze faktoringu nie muszą czekać tak długi czas na otrzymanie zapłaty, lecz uzyskują pieniądze w krótkim terminie od momentu wystawienia takiego dokumentu. Faktoring online dostępny jest bez ograniczeń branżowych i mogą z niego skorzystać zarówno przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak i na przykład spółki z o.o.
Jak działa faktoring?
Klient, który zamawia towary lub usługi, od przedsiębiorstwa otrzymuje wybrane przez siebie wyroby, a także fakturę z odroczonym terminem płatności. Następnie przedsiębiorca przekazuje fakturę faktorantowi, czyli firmie, z którą podpisał dokument, jakim jest umowa faktoringowa. Faktor następnie weryfikuje fakturę i po pozytywnej weryfikacji przesyła na konto faktoranta pewien procent wartości faktury. Może on wynosić od 50 do nawet 90%, w zależności od indywidualnych ustaleń między faktorem i faktorantem.
Klient, który zamówił towar lub usługę opłaca fakturę w wyznaczonym terminie na konto firmy oferującej usługi faktoringowe, a więc faktora. Następnie faktor przesyła pozostały procent faktorantowi. Usługa taka oczywiście nie jest bezpłatna, ponieważ faktorant musi zapłacić prowizję faktoringową. Jednak uwolnienie sporej ilości gotówki, nawet kilka miesięcy przed terminem płatności zwiększa płynność finansową przedsiębiorstwa. Dlatego mimo konieczności zapłacenia prowizji usługa ta nadal opłaca się faktorantowi.
Rodzaje faktoringu
Wyróżnia się kilka rodzajów faktoringu. Najpopularniejszy jednak jest faktoring pełny oraz niepełny. Ta pierwsza usługa polega na tym, że faktor przejmuje pełną odpowiedzialność za wykupioną należność. W przypadku faktoringu niepełnego z kolei to przedsiębiorca, który podpisał umowę z firmą faktoringową, odpowiada za to, aby jego kontrahent w terminie spłacił swoje zobowiązanie. W przeciwnym wypadku jest zobligowany do zwrotu uzyskanej od faktora należności. Wyróżnia się jeszcze faktoring mieszany, który łączy w sobie dwie powyższe usługi.