Bardzo często zdarza się, że mamy rachunek bankowy wspólny z żoną, mężem, czy też inną osobą. Taka sytuacja ma swoje plusy i minusy. Problem może powstać wtedy, gdy jeden z właścicieli konta bankowego umiera, a na koncie znajdują się środki finansowe. Dalsze działania są z pewnością zależne od tego, jakie czynności podjęte zostały za życia przez daną osobę. Co warto wiedzieć? Jakie kroki podjąć w razie śmierci współwłaściciela konta bankowego?
Wspólne konto w banku
Warto wiedzieć, że wspólne konto w banku może założyć praktycznie każdy. Współwłaściciele powinni być pełnoletni i muszą mieć zdolność do czynności prawnych. Poza tym, znaczenie ma rozliczanie swoich podatków w Polsce. Co ciekawe, wspólny rachunek bankowy nie wymaga zawarcia ślubu. W praktyce widzimy jednak, że zazwyczaj małżonkowie korzystają z takiego rozwiązania. Ciekawe informacje w tych kwestiach znajdziemy na stronie poradnikpracownika.pl.
Każdy współposiadacz konta może dysponować środkami znajdującymi się na rachunku. Otwarcie konta jest jednoznaczne z obecnością przyszłych współposiadaczy, przy czym zamknięcie jest znacznie łatwiejsze, gdyż może to zrobić jeden właściciel.
Śmierć współwłaściciela konta bankowego
Warto wiedzieć, że śmierć współwłaściciela konta bankowego może generować pewne problemy. Wiążą się one zazwyczaj z wypłatą zgromadzonych środków na wspólnym koncie. Jeśli zmarły nie pozostawił dyspozycji wkładem w razie śmierci, sprawa może być skomplikowana. Bardzo często banki przyjmują, że śmierć jednej osoby jest podstawą do zamknięcia wspólnego konta. Przed zawarciem umowy z bankiem trzeba się dowiedzieć, czy taka możliwość znajduje się w umowie. Jeżeli tak, środki w razie śmierci współwłaściciela mogą być zamrożone na czas wypełniania formalności. Pamiętajmy o tym, że brak takiego zapisu nie oznacza, ze mamy nieograniczony dostęp do wszystkich pieniędzy.
Wiele aspektów wskazanych zostało w regulaminie banku. Może się okazać, że konto zostanie podzielone – część będzie podlegała dziedziczeniu, a część zostanie do dyspozycji drugiej strony.
Prawo spadkowe
Co mówi prawo spadkowe w tym temacie? W tej sytuacji środki pieniężne zgromadzone na koncie bankowym są składnikiem spadku. To oznacza, ze podlegają dziedziczeniu testamentowemu lub ustawowemu. Konto bankowe jest zamrożone do czasu załatwienia dokumentacji. Udostępnienie środków jest możliwe na wniosek danej osoby. Trzeba okazać w banku zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. W przeciwnym razie bank nie może otworzyć danego konta i przekazać nam pieniędzy.
Jak widać, śmierć współwłaściciela konta bankowego może wpływać na pewne problemy z uzyskaniem dostępu do zgromadzonych pieniędzy na rachunku bankowym. Musimy pamiętać o przepisach prawnych i regulaminie danego banku, tak aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem. Wspólne konto bankowe jest dużym ułatwieniem zwłaszcza dla małżonków. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć wspólny rachunek także z inną osobą. Warto rozważyć wszelkie za i przeciw, mając na uwadze także problemy w razie śmierci współwłaściciela.