Andrologia to specjalizacja medyczna pokrewna urologii. Z tego względu zainteresować się nią powinni mężczyźni. W czym dokładnie pacjentowi pomóc może androlog?
Czym zajmuje się lekarz androlog?
Lekarz androlog skupia się na funkcjonowaniu i chorobach męskiego układu rozrodczego. Można powiedzieć, że andrologia jest dla mężczyzn tym, czym dla kobiet ginekologia.
Androlodzy pomagają m.in. pacjentom, którzy podejrzewają u siebie bezpłodność. Wizyta u tego lekarza specjalisty jest konieczna również w przypadku kłopotów z przedwczesnym wytryskiem i brakiem erekcji.
Androlog zajmuje się ponadto poprawą niskiego libido pacjenta i prowadzi terapię zwiększające poziom testosteronu. Medycy zajmujący się tą specjalizacją działają w całej Polsce. Osoby mieszkające na południu kraju mogą sprawdzić, kiedy np. przyjmuje androlog w Krakowie.
Kiedy warto zgłosić się do androloga?
Wizyta u androloga zalecana jest parom, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko. Medycy proponują takie wizyty osobom, które nie mogą spłodzić potomka od co najmniej 12 miesięcy mimo regularnych prób.
W przypadku pozostałych chorób nie ma zaleceń co do terminów wizyt. Najlepszym rozwiązaniem są systematyczne badania u urologa. W razie stwierdzenia dysfunkcji układu rozrodczego może on wydać skierowanie do androloga. Nie zawsze jednak jest ono potrzebne. Wielu lekarzy łączy praktykę urologiczną i andrologiczną.
Co należy wiedzieć przed wizytą u androloga?
Wizyta u androloga zaczyna się od wywiadu z pacjentem. Lekarz pyta pacjenta o ocenę swojego trybu życia i dotychczas przebyte choroby. Ważne są również przebyte w ciągu całego życia operacje. Medyk może chcieć poznać też ewentualne czynniki szkodliwe w pracy i spytać się o płodność rodziców.
Dobrą praktyką jest wspólne przyjście pary do lekarza. Ważne są również osobne badania każdej z osób. Aby androlog mógł z całą pewnością stwierdzić, że niepłodny jest mężczyzna, kobieta powinna wykonać analogiczne badania u ginekologa.