akredytacja laboratorium

Akredytacja laboratorium badawczego wg normy 17025 – o czym mowa w praktyce?

redakcja serwisu | 28 grudnia 2022 | Komentarze: 0

Działanie laboratorium i świadczenie profesjonalnych badań jest możliwe tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo uzyskało stosowne zezwolenia i akredytację. Tego rodzaju dokumenty potwierdzają rzetelność prowadzonych w przedsiębiorstwie badań i pozwalają mu na oferowanie konkretnych usług. Akredytacja wg normy 17025 jest jedną z podstawowych, które należy spełnić, aby móc prowadzić prace badawcze.

Dla kogo przyda się akredytacja?

Samo posiadanie akredytacji może być przydatne w bardzo wielu sytuacjach i będzie korzystne dla wielu przedsiębiorstw. Przede wszystkim akredytacja laboratorium badawczego wg normy 17025 przyda się w laboratoriach zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych. Zgodnie z prawem wiele firm, które zajmują się wytwarzaniem różnego rodzaju produktów jest zobowiązanych do tego, aby przeprowadzać kontrolę jakości. W takim przypadku niezbędne będzie własne laboratorium, w którym można będzie przeprowadzić dokładne badania produktów. Aby móc legitymować się oferowaniem wysokiej klasy wyrobów niezbędne będzie uzyskanie wcześniej stosownej akredytacji, która pozwoli na prowadzenie działań badawczych i umożliwi prowadzenie przedsiębiorstwa.

Obowiązkowe badania dla producentów materiałów budowlanych

Firmy zajmujące się produkcją materiałów budowlanych zgodnie z prawem mają obowiązek wprowadzenia zakładowej kontroli produkcji. Certyfikacja ZKP musi obejmować wszystkie wypuszczane na rynek produkty. Kontrola ma na celu określenie czy wyrób zachował odpowiednie właściwości i czy stosowanie go w branży budowlanej będzie bezpieczne. Posiadając akredytowane laboratorium w firmie można bez większego problemu przeprowadzić testy każdej partii towarów wypuszczanych na rynek.

Przy samym prowadzeniu badań należy stosować się do zaleceń unijnych, które są spójne dla wszystkich materiałów, które trafiają na rynek wspólnoty. Spełnienie wszystkich wymogów sprawia zatem, że można swoje towary oferować również na rynkach zagranicznych i z powodzeniem docierać ze swoją ofertą do konkretnych klientów.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz